Wyceny nieruchomości właścicieli prywatnych i rzeczoznawców

Wyceny nieruchomości właścicieli prywatnych i rzeczoznawców

Właściciele przygotowujący się do sprzedaży swojego mieszkania zazwyczaj decydują się na ich wycenę niezależnie od dokumentacji oficjalnych, oznacza to więc, że ceny podawane w ofertach nie są zwykle podparte jakimikolwiek profesjonalnymi szacunkami czy analizami branżowymi. Większość osób decyduje się na samodzielne śledzenie informacji napływających z zewnątrz, przeglądanie ofert umieszczanych w internecie, korzystanie z opinii znajomych, a także czytanie prasy specjalistycznych. Bardzo często też opinie na temat wartości obiektów ustalane są na podstawie własnych przewidywań, często opartych o własny, emocjonalny stosunek do posiadanego przez siebie majątku. Im dłużej dana osoba mieszkała w konkretnym miejscu, tym bardziej jest z nim związana, nie trudno się więc dziwić, że uważa je za coś zdecydowanie cenniejszego, niż mogłoby być w rzeczywistości. Okazuje się jednak, że taki stan rzeczy zwykle nie przeszkadza ani głównym zainteresowanym, ani pośrednikom, godzącym się na ustalone warunki współpracy. Często też właściciele działają według ustalonych wcześniej strategii, podwyższając albo obniżając ceny, w zależności od popytu oraz atrakcyjności obiektu. Ze względu na to, że klienci zwykle decydują się na targowanie, cena ofertowa jest znacznie wyższa od transakcyjnej. Jest to przemyślany zabieg, pozwalający na osiągnięciu zadowolenia obu stron. Gdyby do całej sytuacji włączony został rzeczoznawca wycena nieruchomości musiałaby odbywać się w oparciu o jasno ustalone wytyczne i uwzględniać dziesiątki czynników wchodzących ze sobą w interakcje. Oczywiście każda nieruchomość jest inna, każda wymaga też indywidualnego podejścia, nic więc dziwnego, że ich wartość może różnić się w zależności od jej stanu prawnego, potencjalnego sposobu jej wykorzystywania czy też czasu przeznaczonego na jej sprzedaż. Specjaliści uznają, że w społecznym obiegu istnieje kilka podstawowych strategii ustalania cen, a właściciele mają możliwość ich elastycznego stosowania i dopasowywania do własnych potrzeb.

nieruchomośćZazwyczaj więc właściciele decydują się na zdecydowane zawyżenie wartości, szczególnie wtedy, kiedy mają pewność, że na rynku istnieje ogromny popyt na konkretny rodzaj nieruchomości. Często też wysokie ceny – uważane często za absurdalne – pojawiają się wtedy, kiedy pośrednicy mają dużo czasu na sprzedaż obiektu. Jeżeli okres może dotyczyć nawet kilku lat, nie ma większych skrupułów od „startowania” od najwyższego możliwego pułapu a następnie obniżanie go wraz ze zmianami rynkowymi. Średniej wysokości ceny pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy właścicielowi zależy na sprawnej sprzedaży i otwarty jest na wszelkie negocjacje. Cena wywoławcza w takiej sytuacji posiada zwykle najwyższą z przyjętych w danym momencie a następnie jest obniżana z korzyścią dla wszystkich stron. Klient ma wrażenie, że udało mu się zakupić nieruchomość w przyzwoitej cenie, natomiast właściciel sprzedaje obiekt dokładnie po takiej cenie, jaką w rzeczywistości posiada mieszkanie. Umiarkowane ceny posiadają nieruchomości, na sprzedaż których nie pozostało zbyt wiele czasu, w takiej jednak sytuacji właściciel musi liczyć się z koniecznością przyjmowania dziennie po kilkunastu zainteresowanych ofertą klientów, co może okazać się w jakimś stopniu męczące. Najczęściej jednak w takiej sytuacji udaje się sprzedać lokal w przeciągu dwóch czy trzech tygodni. Nie zawsze jednak taka strategia jest opłacalna z punktu widzenia właściciela, który z czasem może żałować, że nie zdecydował się na sprzedaż po cenie wyższej, niż wcześniej planowana. Kiedy do gry włącza się rzeczoznawca wycena nieruchomości, a także wszelkie późniejsze działania oparte są zwykle o nieco inne wytyczne, dlatego też zwykle zaleca się, aby osoby, które nie mają większej orientacji w branży nieruchomości zasięgnęły porady specjalistów. Własnościowe mieszkanie jest cennym majątkiem i nie powinno się nim zarządzać bez wcześniejszego przygotowania.

Zawsze lepiej przygotować się dłuższej sprzedaży, niż sprzedać szybko, ale za cenę niższą od rynkowej. Może się bowiem okazać, że czas wybrany na włączenie się w przestrzeń transakcyjną jest nieodpowiedni, bo największą popularnością w danej chwili cieszą się obiekty inne, do posiadanego. Oczywiście profesjonalna wycena nieruchomości nie zawsze jest niezbędna, szczególnie wtedy, kiedy nie ma konieczności rozliczania się z podatków od spadków i darowizn. Zawsze korzystne będzie jednak skonsultowanie się z profesjonalnymi doradcami, posiadającymi dostęp do wszelkiego rodzaju raportów, analiz branżowych i wielu innych źródeł, dzięki którym możliwe jest dokładniejsze zaplanowanie wszystkich swoich dalszych działań. Warto też wiedzieć, że tworzenie operatów szacunkowych musi odbywać się w określonych warunkach i na podstawie jasno określonych celów. Najczęściej więc zatrudnienie rzeczoznawcy będzie miało miejsce na zlecenie banku lub też w przypadku kiedy właściciel decyduje się na wykupienie mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej, podział majątku, ustalenie podatku od spadku, aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego lub zaciągnięcie w banku kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *