Warsztat dla majsterkowicza

Warsztat dla majsterkowicza

Większość chłopców od najmłodszych lat ma w sobie smykałkę do odkręcania, przykręcania i klejenia różnych części czy przedmiotów. Dorastając, wspomniane zainteresowania szybko mogą przerodzić się w cenne hobby, jakim jest oczywiście majsterkowanie. Porozrzucane narzędzia w salonie czy dziwne przedmioty ustawiane w sypialni mogą spędzić sen z powiek niejednej matce, siostrze czy żonie. Dlatego coraz częściej zaradni mężczyźni tworzą swój mały świat majsterkowicza w przestrzeniach garażowych, do których z reguły większość kobiet na ogół nie zagląda. Warto zadbać zatem o to, by garaż zamienił się w warsztat z prawdziwego zdarzenia, w którym można nie tylko naprawiać różne urządzenia, ale także miło spędzać czas w męskim gronie. Wydaje się, że odpowiednia aranżacja może pomóc nawet niewielkim przestrzeniom zyskać niepowtarzalny urok – jeśli o czymś takim w kontekście garażu czy warsztatu możemy w ogóle mówić. Porządek i miejsce na niezbędne w warsztacie przedmioty przydadzą się nawet największemu bałaganiarzowi. Przede wszystkim ze względu na zyskanie cennej przestrzeni, ale nie tylko. Stałe miejsce na narzędzia i montaż półek czy szafek znacznie uprzyjemnia pracę i czyni ją bardziej efektywną. Jak zatem zadbać o to, by stworzyć idealny warsztat wyłącznie dla siebie?

Materiały wykończeniowe – podłogi, ściany i sufit w warsztacie

Jeśli warsztat znajduje się w garażu, warto mieć na uwadze przynajmniej kilka elementów. Przede wszystkim to, że zwykle jest to pomieszczenie o wiele bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, na przykład atmosferyczne. Dużym zagrożeniem jest między innymi wilgoć. Warto zadbać zatem o to, by użyte materiały wykończeniowe ocieplały wnętrze i jednocześnie były trwałe. Dobrze jest wybierać produkty ciemne i niebrudzące się zbyt łatwo, ponieważ majsterkowanie często naraża ściany i podłogi na różnego rodzaju zabrudzenia. Jeśli użyte materiały są ciemne, należy zwiększyć ilość zainstalowanego oświetlenia. Przede wszystkim dlatego, że podczas pracy dobra widoczność jest istotna i wpływa na bezpieczeństwo osób przebywających w warsztacie.

Aranżacja warsztatu krok po kroku

Jeśli chodzi o szczegółowe urządzanie warsztatu, dziś nie ma z tym w zasadzie żadnego problemu. Przede wszystkim dlatego, że różnego rodzaju sklepy budowlane oferują w tym zakresie bardzo bogaty wybór asortymentu warsztatowego. W jego skład wchodzą między innymi półki montowane w ścianach (pozwalające bardzo zaoszczędzić na przestrzeni), skrzynki narzędziowe, szafki na narzędzia czy różnego rodzaju stojaki. Bardzo popularnym elementem wyposażenia każdego warsztatu jest specjalna ścianka, na której można umieszczać narzędzia takie jak klucze czy śrubokręty oraz urządzenia, w których skład wchodzą między innymi szlifierka, wiertarka czy wkrętarka. Warto zadbać przede wszystkim o to, by każdy młotek miał w warsztacie swoje miejsce. Nieumiejętność organizacji prowadzi bowiem bardzo szybko do chaosu, którego obecność nie jest w warsztacie pożądana nawet w najmniejszym stopniu. Warto przede wszystkim z pomocą szafek i szuflad segregować poszczególne narzędzia, ponieważ ich odpowiedni układ znacznie usprawni jakąkolwiek pracę. Osoby mające smykałkę do prac warsztatowych w kontekście motoryzacji i samochodów powinny zaopatrzyć się w tak zwany kanał, który można spotkać w profesjonalnych warsztatach. Dzięki niemu szybko i bezproblemowo można zajrzeć „pod auto” i sprawdzić, czy dzieje się coś niedobrego.

Warsztat – kobietom wstęp wzbroniony

poznańPomieszczenie garażowe zaaranżowane na warsztat może być pewnego rodzaju azylem dla mężczyzn mieszkających w domu. Warto zadbać więc o to, by w pomieszczeniu znalazły się elementy takie fotele czy kanapy, na których można posiedzieć w letnie popołudnia przy otwartych drzwiach garażowych. W warsztacie może znaleźć się nawet telewizor czy radio, ponieważ nie od dziś wiadomo, że przy dobrym meczu czy muzyce mężczyznom pracuje się lepiej. Poza tym, spotkanie kilku osób w warsztacie i wspólne oglądanie meczu mimo wszystko brzmi dość atrakcyjnie. Pomieszczenie przerobione na warsztat może być zatem nie tylko miejscem pracy, ale także miejscem relaksu.

Co zrobić, jeśli mieszkamy w bloku

Największym kłopotem dla prawdziwego majsterkowicza jest oczywiście sytuacja, w której nie posiada on swojego garażu i posesji. Mowa oczywiście o mieszkaniach, kawalerkach oraz innych lokalach mieszkalnych tego typu. Warto mieć jednak świadomość, że nie tylko w garażu można urządzić sobie prowizoryczny warsztat. Innym pomieszczeniem nadającym się do tego równie dobrze jest dla przykładu piwnica. Ta ostatnia nakłada oczywiście pewne ograniczenia, chociażby te związane z naprawą auta. Doskonale sprawdza się jednak w przypadku zwykłych prac majsterkowych. Pomieszczenie piwniczne można zaaranżować w podobny sposób jak zwykły garaż samochodowy. Jeśli z jakiegoś powodu warsztat nie może znaleźć się w garażu lub piwnicy, przestrzeń majsterkowicza należy urządzić sobie w domu. Oczywiście tak, by ta nie przeszkadzała innym domownikom. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się na przykład pawlacz, w którym można składować mniejsze urządzenia i przydatne narzędzia. Te ostatnie najlepiej wcześniej zapakować w specjalną skrzynkę lub torbę na narzędzia.

Każdy majsterkowicz marzy o tym, by mieć kawałek przestrzeni tylko dla siebie. Garaż jest do tego miejscem wprost idealnym. Przede wszystkim dlatego, że żadna kobieta nie wykorzysta go do swoich celów (oprócz chowania auta oczywiście). Każda wiertarka, wkrętarka czy szlifierka powinna mieć w prowizorycznym warsztacie swoje miejsce. Dzięki pewnej dozie porządku garaż będzie prezentował się lepiej i co więcej, uporządkowanie pozwoli zaoszczędzić dużo cennej przestrzeni. Majsterkowanie przynosi wiele „frajdy”, gdy w jednym miejscu spotyka się więcej osób. Warto zadbać zatem o to, by w garażu znalazło się parę podniszczonych foteli czy stara kanapa. Doskonale sprawdzi się także stolik, mini lodówka czy niewielki telewizor i radio. Wszystko po to, by miło spędzić czas i jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *