Jak wytresować psa

Jak wytresować psa

Aby pies stał się rzeczywiście najlepszym przyjacielem człowieka niezbędna jest do tego odpowiednia tresura. Wielu właścicieli ma z nią jednak poważne kłopoty. Nie do końca zdają sobie oni sprawę z tego jak powinno się zareagować, gdy słodki i ukochany przez wszystkich członków rodziny szczeniak, staje się nagle prawdziwym tornadem dla mieszkania. Obgryzione buty, poprzewracane meble, zbyt częste i głośne szczekanie, nieumiejętność informowania o swoich potrzebach fizjologicznych to tylko niektóre z problemów małych psów, z którymi przychodzi się zmierzyć właścicielom. Jaka jest na to najlepsza rada? Złotego środka oczywiście nie ma. Wszystko zależne jest tutaj od sprytu i cierpliwości posiadacza ukochanego czworonoga. Są jednak pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby tresura czworonożnego przyjaciela przebiegła wzorowo i właściciel mógł w szybkim czasie uzyskać oczekiwane efekty.

Kto tutaj jest panem?

Przede wszystkim każdy właściciel czworonoga po pojawieniu się swojego przyjaciela w mieszkaniu powinien jasno określić wymagania i postawione przez siebie warunki. Pies już od najmłodszych lat powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to nie on rządzi w rodzinie tylko na przykład jego pan. Ustalenie takiej hierarchii zdecydowanie ułatwi dalszą współpracę i budowanie wzajemnych relacji. Zwierzę będzie bowiem wiedziało, że posłuszeństwo i odpowiednie zachowanie jest koniecznym warunkiem do pozytywnej więzi między nim, a jego właścicielem. Każdy posiadacz czworonoga powinien robić zatem wszystko, aby pies zrozumiał kto jest w mieszkaniu najważniejszy. W tym celu już od najmłodszych lat powinno uczyć się swoich pupili prostych komend typu siad, zostań, leżeć czy do nogi. Odpowiedni ton i seria regularnych ćwiczeń powinny przynieść zamierzone efekty. Dla uatrakcyjnienia nauki ukochanemu szczeniakowi, warto pokusić się o zakup przysmaków dla psa. Takie smakołyki będą doskonałą motywacją, dzięki której pupil z większą ochotą będzie posłusznie wykonywał polecenia swojego właściciela. W sytuacji kiedy komenda zostanie niewłaściwie przez niego wykonana, posiadacz pieska powinien nie zwracać na niego uwagi. Najlepiej odwrócić się do niego wówczas plecami. Takie zachowanie jednoznacznie da czworonogowi do zrozumienia, że jego właściciel nie toleruje błędnych zachowań i po jakimś czasie w przyszłości będzie starał się jak najlepiej wykonywać powierzone mu zadania.

Przysmaki dla psa

Idealną nagrodą dla czworonożnego przyjaciela może być jego ulubiony przysmak. Co może się nim stać? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Wszystko zależy tutaj tylko i wyłącznie od upodobań naszego pupila. W sklepach zoologicznych, albo specjalistycznych sklepach internetowych można nabyć różnego rodzaju przysmaki dla psa. Asortyment oferowany przez producentów w tej branży jest bardzo duży i każdy psiak znajdzie w nim z pewnością coś dla siebie. Przysmaki mogą mieć różnorodną formę. Chrupki, paseczki, kawałeczki mięsa, kości, ciasteczka, serduszka – wybór jest naprawdę duży. Wybierając przysmak dla swojego czworonożnego przyjaciela można pokierować się również jego zdrowotnymi potrzebami. Przykładowo chcąc wzmocnić sierść swojego pupila można podawać mu ciasteczka wzmacniające jej strukturę i poprawiające kondycję. Takie przysmaki mogą także wspomagać zachowanie higieny jamy ustnej, a nawet pracę stawów. Przekąski zawierają mnóstwo składników odżywczych oraz witamin wspomagających prawidłową pracę organizmu psa. Smakołyki w swoim składzie mają także kawałki mięsa na przykład kurczaka, gęsi, baraniny, jagnięciny, ryby czy kaczki.

Pies sam w domu

otozooPrzyczyną wielu kłopotów ze szczeniakiem są chwile, kiedy ten musi zostać sam w domu. Wówczas z tęsknoty za panem, albo i z samej samotności wpada on na pomysły, które kończą się przykrymi konsekwencjami. Szczeniak może bowiem całkowicie zrewolucjonizować mieszkanie swojego właściciela i zostawić w nim chaos porównywalny z tym, który zastaje się po przejściu tornada. Poobgryzane buty, zniszczone meble, potrzeby załatwione w centrum salonu – to tylko niektóre z problemów, jakie można napotkać po powrocie do domu. W celu uniknięcia takich przykrych widoków można pokusić się o zakupienie swojemu czworonożnemu ulubieńcowi zabawek, które zajmą mu samotnie spędzony czas. Dodatkowo warto położyć również obok niego starą, najlepiej nie wypraną odzież. Szczeniak wyczuje w niej bowiem zapach któregoś z domowników, co może go uspokoić. Wielu właścicieli wychodząc z domu stara się również włączyć w pobliżu swojego zwierzaka jakąś muzykę (może być to na przykład radio). Wówczas ich pupil nie odczuwa dotkliwie ciszy panującej w mieszkaniu. Kiedy powrócisz już do mieszkania postaraj się wynagrodzić swojemu czworonożnemu przyjacielowi samotnie spędzony czas. Poświęć mu choć odrobinę swojej uwagi, pobaw się z nim czy też zmuś go do fizycznego wysiłku. Wyjdź z nim na spacer lub postaraj się go poprzytulać tak, aby malec wiedział, że Ci na nim zależy.

Profesjonalne szkolenia

Kiedy wiemy, że nie mamy już sił czy też nerwów na tresurę swojego zwierzaka, a wszystkie wymyślone przez nas sposoby zawodzą nie zrażajmy się do swojego pupila tylko postarajmy się zrobić wszystko, aby stworzyć z nim pozytywną relację. Dla bardzo opornych w nauce psów przygotowano wiele szkoleń podczas których zarówno zwierzę jak i jego właściciel mogą się sporo nauczyć. Takie profesjonalne szkolenia są doskonałą metodą na skorygowanie wszelkich błędnych zachowań i błędów popełnianych przez psa i jego pana. Specjaliści w szczegółowy sposób podpowiedzą ponadto jak najlepiej postępować ze swoim pupilem i jak osiągać oczekiwane przez siebie cele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *