Pokój dla przedszkolaka

Pokój dla przedszkolaka

Przychodzi czas, w którym rodzice mniej lub bardziej chętnie muszą oddać swoją pociechę pod opiekę innych osób. Najczęstszą opcją jest oczywiście przedszkole, chociaż nierzadko małym brzdącem zajmują się dziadkowie czy najbliższa rodzina. Należy jednak pamiętać, że kontakt z innymi dziećmi oraz zabawa poprzez naukę to dwa najważniejsze elementy, które przemawiają za posłaniem dziecka najpierw do przedszkola, a potem do zerówki. Warto jednak pamiętać, by na taką ewentualność pociecha została od początku do końca przygotowana. Jednym ze sposobów na łagodne przyswojenie nadchodzących zmian (nie tylko przez dziecko, ale także przez nadopiekuńczych rodziców) jest wykonanie remontu pokoju dziecięcego. W ten sposób nie tylko przygotujemy pomieszczenie dla przyszłego ucznia, ale również w sposób symboliczny zaakcentujemy nowy etap w jego życiu. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że większość dzieci w przedziale wiekowym od czterech do sześciu lat chętnie angażuje się w taki remont.

Nowoczesne rozwiązania nadadzą pomieszczeniu charakteru

Jeszcze kilkanaście lat temu remontując dom czy chociażby jedno pomieszczenie polskie społeczeństwo nie miało przysłowiowego pola do popisu. Dziś jest zupełnie inaczej. Firmy oferujące produkty budowlano-remontowe prześcigają się w ofertach, które mają nadać wnętrzom zupełnie innego charakteru. Okazuje się, że szeroki wybór związany jest nie tylko z kuchniami, łazienkami, salonami czy sypialniami. Równie dużą uwagę przywiązuje się do oferowania produktów nastawionych na wykorzystanie w pokojach dziecinnych. Jednym z nich jest w ostatnich latach tapeta naścienna. Ten rodzaj materiału przeżywał swoje cenne pięć minut w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ostatnie dwie dekady to w polskich domach minimalizm, który skrzętnie akcentowano za pomocą zimnych kolorów farb. W ostatnich latach ponownie obserwuje się w kręgach dekoratorskich zainteresowanie tapetami oraz żywymi barwami farb. Nierzadko w jednym pokoju wykorzystuje się oba motywy. Takie zestawienie idealnie pasuje do pokoju dziecka. W zależności od upodobania można dla przykładu pokryć farbą trzy ściany, natomiast ostatniej nadać charakteru poprzez fototapetę dziecięcą. Ta ostatnia może przedstawiać w zasadzie wszystko. Produkowane dziś fototapety dziecięce przedstawiają postacie z bajek, zdjęcia z wakacji czy barwne krajobrazy. O pozytywnych skutkach wyboru tego typu materiałów naściennych można przeczytać na stronie http://zenworks.pl/fototapety-dzieciece/. Warto również dodać, że produkowane obecnie tapety są o wiele bardziej trwałe niż ich poprzedniczki. Często można również skorzystać z opcji fototapet wodoodpornych oraz zmywalnych, ponieważ właśnie te materiały nadają się perfekcyjnie do pokoju kilkuletnich dzieci.

Meble mogą być funkcjonalne nawet przez kilka następnych lat

Kreatywne zdjęciaRemont pokoju dziecięcego budzi obawy rodziców przede wszystkim dlatego, że jest on często bardzo kosztowny. Ponadto dorośli obawiają się zakupione meble starczą dziecku zaledwie na niewielki czas, ponieważ pięcioletnie dziecko bardzo szybko rośnie. Na rynku dostępne są jednak innowacyjne meble, które oferują nowoczesne firmy meblowe. Dzięki odpowiedniemu złożeniu zarówno biurko jak i stolik czy komodę można regulować. Najprościej rzecz ujmując takie elementy będą rosły razem z dzieckiem, do którego będą należeć. W przypadku przedszkolaka każdy rodzic staje przed jeszcze jednym wyborem. Ten ostatni wiąże się oczywiście z posiadaniem przez malucha pierwszego komputera. Wiele osób niewłaściwie wybiera moment, w którym ich dziecko dostaje pierwszy komputer. Według niektórych psychologów dziecięcych odpowiednim momentem będzie właśnie ten, w którym pociecha idzie do przedszkola i styka się ze światem zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że choć urządzenie będzie znajdowało się w pokoju dziecięcym, maluch nie może mieć do niego nieograniczonego dostępu.

Dziecko powinno mieć prawo wyboru

Warto zaangażować dziecko w przeprowadzany remont. Kilkuletnie pociechy chętnie biorą udział w zajęciach, w których uczestniczą także dorośli. Szczególnie wtedy, kiedy określone działania dotyczą ich bezpośrednio. Tak jak w przypadku komputera nie należy jednak zapominać, że główną kontrolę sprawuje rodzic. Dla przykładu dziecko może wybrać tapetę do swojego pokoju spośród kilku, które wcześniej zostały wybrane przez dorosłych. Takie samo rozwiązanie można zastosować w przypadku mebli czy pościeli do łóżka. Należy pamiętać, że kilkulatek to wciąż tylko małe dziecko, które pragnie rozwijać swoją wyobraźnię. Oprócz biurka czy krzesła można również sprawić, by pokój zyskać nieco fantazyjnego charakteru. Warto szukać z dzieckiem inspiracji w czasopismach zajmujących się stricte dekoracją wnętrz. Doskonałym źródłem informacji oraz inspiracji okazuje się być również internet. Wielu rodziców prowadzi w sieci na przykład strony internetowe, na których publikuje zdjęcia zaaranżowanych przez nich pokoi dziecięcych. Pomysłów jest naprawdę dużo, a niektóre z nich mogą wyjść na przykład od samych dzieci.

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym ich dziecko powoli wyrusza w świat. Z pewnością jest to moment trudny, ale przede wszystkim wzruszający. Należy zadbać o to, by pociecha miała warunku ku temu, by rozwijać się prawidłowo i od najmłodszych lat realizowała swoje pasje. Aranżacja pokoju dziecięcego z pewnością może w tym pomóc. Odpowiednio dobrane meble i kolorystyka sprawią, że przez kilka następnych lat kolejny remont nie będzie potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *