Praktyczne poddasze – jak wybrać okna, meble i ozdoby do swojego domu

Praktyczne poddasze – jak wybrać okna, meble i ozdoby do swojego domu

Aranżacja poddasza może być bardzo problematyczna, jeśli nie ma się pojęcia jak odpowiednio urządzić to urocze, choć niewątpliwie także specyficzne miejsce w swoim domu. Ważne jest przede wszystkim to, by zdać sobie sprawę, które aspekty związane z urządzaniem poddasza powinny wieść prym podczas ewentualnego remontu czy też budowy domu. Przede wszystkim są to więc okna, które mogą sporo wnieść do pomieszczenia zlokalizowanego na poddaszu. Mowa tutaj nie tylko o aspektach pragmatycznych, ale także o względach czysto estetycznych. W przypadku ostatniego piętra domu warto skupić się również na jego przeznaczeniu. W zależności od metrażu poddasza można je przeznaczyć do różnych celów. Często organizuje się tam na przykład bawialnię dla całej rodziny. Nierzadko jest to również miejsce przeznaczone na sypialnie czy dodatkową łazienkę. Pomysły na urządzenie wspomnianej przestrzeni mogą być naprawdę niezwykłe, jednak w efekcie końcowym liczy się to samo – należy zadbać o wnętrza zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem estetycznym. Na wspomniane kwestie składa się w dużej mierze również bezpieczeństwo. Szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci i mają swobodny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na piętrze nieruchomości.

Skośne okna na poddasze czy lukarny – którą opcję wybrać

Wybierając okna na poddasze należy kierować się kilkoma wyznacznikami. Przede wszystkim ich praktycznością. Dobrze zlokalizowane w ścianach okna oraz ich odpowiednia wielkość znacznie wpływają na całe pomieszczenie. Warto w tej kwestii skonsultować się z architektem wykonującym projekt domu, ponieważ ten ostatni posiada wystarczające kompetencje, by dobrze zaplanować montaż okien. Jeśli chodzi o same produkty do wyboru mamy dzisiaj lukarny oraz okna skośne. Te pierwsze nie różnią się wyglądem od zwykłych okien, a więc ich montaż wymaga dobudowy odpowiedniej konstrukcji pozwalającej na montaż pionowy. Skośne okna są o wiele prostsze w montażu oraz jednocześnie bardziej ekonomiczne. Na rynku warto z pewnością skłonić się w stronę okien dachowych Fakro, ponieważ w ostatnich latach ten producent cieszy się największym zainteresowaniem i zaufaniem, jeśli chodzi o produkcję okien na poddasza. Należy pamiętać, że na poddaszu promienie słoneczne mogą w pewnych porach dnia dawać o sobie znać. Doskonale sprawdzają się wtedy żaluzje lub rolety, oferowane często w pakiecie z wybranymi przez nas oknami dachowymi.

Meble na poddaszu – o czym warto pamiętać

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie zostanie zaaranżowane na poddaszu, należy mieć na uwadze jeden fakt. Przynajmniej jedna ściana (czasem dwie) wspomnianego wnętrza będzie skośna, dlatego jej możliwości aranżacyjne na pozór stają się mniejsze. Osoby mające pewne doświadczenie aranżacyjne wiedzą jednak, że może to być wrażenie mylne. Wystarczy jedynie rozejrzeć się za opcją mebli przystosowanych do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Doskonale sprawdzą w się w tym przypadku meble robione na wymiar. Dla przykładu – w przypadku sypialni sprawdza się niskie łóżko, które można dosunąć do końca skośnej ściany. Idealnie wpasowują się również niskie regały na książki, czy nocne stoliki. Głównie ze względu na niskie meble często poddasze urządza się właśnie dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku względy bezpieczeństwa powinny być wyższe niż zwykle.

Poddasze a bezpieczeństwo dzieci – jak zabezpieczyć okna

Największym problemem związanym z bezpieczeństwem na poddaszu jest odpowiednie zabezpieczenie okien. To właśnie ich otworzenie może okazać się dla dziecka – nawet sześcioletniego – wysoce niebezpieczne. Na szczęście producenci okien często oferują swoim klientom specjalne nakładki na okna, dzięki którym pociecha sama nie będzie w stanie otworzyć okna. Często jego otworzenie wymaga również wiele siły, której kilkuletnie dziecko po prostu nie posiada. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór okien zamontowanych wysoko, poza zasięgiem ręki dziecka. W tym przypadku należy jednak liczyć się z tym, że także dorośli mogą mieć problem z otwarciem takich okien dachowych.

Pomieszczenia na poddaszu – jaki pokój zaaranżować na piętrze

roofstyle poznańOdwiecznym dylematem każdej rodziny budującej dom jest między innymi decyzja związana z tym, jakie pomieszczenie czy też pomieszczenia zlokalizuje się na poddaszu. Pomysły są różne, nierzadko bardzo skrajne. Jedni organizują w wymienionym miejscu sypialnie dla całej rodziny, inni urządzają tam domowe spa z wielką łazienką, a nierzadko nawet sauną. Wszystko zależy od kilku czynników. Między innymi od tego związanego z funduszami, które można na remont czy też budowę przeznaczyć. Warto również zauważyć, że względy praktyczne także odgrywają niebagatelną rolę. Jeśli dom posiada wyłącznie parter i poddasze, prawie na pewno piętro będzie służyło sypialniom i pokojom dla dzieci. Nierzadko poddasze sprawdza się także w postaci biura czy jakiejś pracowni, ponieważ dociera tam najmniej hałasu, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz.

Praktyczne poddasze składa się więc przynajmniej z kilku elementów, które dobrze wykorzystane rzeczywiście zaowocują zadowoleniem mieszkańców. Warto pamiętać przede wszystkim o odpowiednich oknach dachowych. Liczy się nie tylko ich rozmieszczenie czy ilość, ale także wybór producenta. Na rynku prym wiedzie dzisiaj kilka firm, które powinno się brać pod uwagę przy budowie poddasza. Należy również pamiętać o tym, by już nieco wcześniej zastanowić się, jaki charakter będzie miało ostatnie piętro naszego domu. Wiąże się z tym właśnie między innymi wybór okien, ponieważ inne produkty wybierzemy w przypadku sypialni, a inne w przypadku łazienki czy pokoju dla dziecka. Czynniki wpływające na pozytywną aranżację poddasza związane są również z meblami, które we wspomnianym miejscu z pewnością będą wyglądały nieco inaczej niż w innych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Warto wreszcie pamiętać również o zabezpieczeniach stosowanych w domu wtedy, gdy przebywają tam małe dzieci. Szczególnie istotne są nakładki na okno, które uniemożliwią dziecku jego otwarcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *