Obudowa kominka

Obudowa kominka

Kominek to niezwykle wdzięczny element domu jednorodzinnego. W ostatnim czasie popularnością cieszą się przede wszystkim zamknięte wkłady kominkowe, dzięki którym w domu łatwiej zadbać o czystość i bezpieczeństwo domowników. Montaż kominka to oczywiście jedna kwestia. Warto jednak pamiętać, że na jego ostateczny wygląd ma wpływ wybrana obudowa. Obecnie tę ostatnią można stworzyć z różnych materiałów i elementów budowlanych (np. z cegieł, kamienia, etc.). Wybrany budulec wykorzystany w odpowiednim kontekście gwarantuje naprawdę zadowalający efekt. Optymalna obudowa kominka wpływa nie tylko na jego estetykę. Jest również odpowiedzialna za podkreślenie całej aranżacji wnętrza, w której zabudowane palenisko miało okazję się znaleźć. Co warto zatem wiedzieć na temat wkładów kominkowych? Która obudowa cieszy się obecnie największym zainteresowaniem?

Cechy materiałów wykorzystywanych do tworzenia obudowy kominkowej

Innowacyjne wkłady do kominków to niejedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu wymarzonego „paleniska”. W kontekście samej obudowy należy wybierać przede wszystkim te materiały budowlane, które będą optymalnie znosiły działanie wysokiej temperatury. Dodatkową zaletą produktów wykorzystywanych przy tworzeniu obudowy jest ich trwałość. Lepiej raz zainwestować w zakup surowców i cieszyć się nimi przez długie lata, niż zaoszczędzić na czymś, co i tak za jakiś czas trzeba będzie wymienić. Ważnym aspektem opisywanych materiałów jest również ich niepalność. Wybór takich elementów z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Obudowa wykonana z kamienia

Popularnym materiałem wykorzystywanym do stworzenia obudowy jest kamień. Wspomniany surowiec spełnia wszystkie wymienione w poprzednim akapicie wytyczne. Jest solidny, trwały i niepalny. Dodatkowo prezentuje się dość interesująco w kontekście estetycznym. Doskonale sprawdza się w przestrzeniach aranżowanych w stylu rustykalnym czy retro. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż porowata powierzchnia kamienia narażona jest na większe zabrudzenia. Z drugiej strony, jeśli czyścimy obudowę regularnie, nie powinniśmy mieć z nią większych problemów.

Obudowa wykonana z cegieł

W niektórych wnętrzach sprawdzają się z kolei cegły, które – by uzyskać ciekawszy efekt końcowy – można łączyć z innymi materiałami. Dużą zaletą surowca jest umiejętność szybkiego nagrzewania i wolnego stygnięcia. Ciepło wyprodukowane przez płomienie jest oddawane dłużej niż w przypadku innych typów obudowy. Obudowa ceglana doskonale sprawdzi się na przykład we wnętrzach vintage.

Obudowa wykonana z płyt gipsowo-kartonowych

Tego rodzaju obudowy sprawdzają się na pewno we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Nadają wkładom kominkowym pożądaną lekkość oraz innowacyjność. Płyty mogą być pomalowane na dowolny kolor, dlatego aranżacja w żaden sposób nie traci na wspomnianej obudowie.

Która opcja wydaje się najlepsza? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda alternatywa wydaje się interesująca. Wszystko zależy zatem od tego, w jakim stylu aranżujemy wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *