Generalny wykonawca inwestycji – obowiązki i profity

Generalny wykonawca inwestycji – obowiązki i profity

W branży budowlanej czy przemysłowej pojęcie generalnego wykonawcy jest związane ściśle z następującą definicją – generalny wykonawca to podmiot, który zobowiązuje się na podstawie umowy podpisanej ze zleceniodawcą przeprowadzić określone działania, najczęściej związane ze specjalistyczną pracą w ramach budowy wykonywanej aktualnie z kolei przez podmiot nadrzędny, czyli firmę inwestycyjną czy deweloperską. Choć definicja jest dość precyzyjna, często nieco nagina swoje ramy. Wszystko zależy bowiem od tego, jak zostanie sformułowana konkretna umowa obejmująca współpracę generalnego wykonawcy oraz inwestora danego projektu. Wydaje się również, że praca tego pierwszego często wiąże się w ogólnym rozumieniu wyłącznie z pracami budowlanymi. W rzeczywistości jest to tylko fragment prac, których określony wykonawca może się podjąć. Nierzadko bywa również tak, że firma działająca na rynku jako generalny wykonawca charakteryzuje się bardzo szerokimi umiejętnościami, które wykorzystuje poza zadaniami związanymi stricte z branżą budowlaną.

Branże, w których działa generalny wykonawca

Najpopularniejszą branżą, w której spotyka się generalnego wykonawcę jest oczywiście branża związana z budownictwem. Oprócz niej w środowisku generalnych wykonawców występują również takie firmy, które zajmują się na przykład branżą energetyczną czy chemiczną. Dzięki temu wspomniane działalności paradoksalnie przez wyspecjalizowanie się w pewnym zakresie rozszerzają swoją ofertę. Wbrew pozorom generalni wykonawcy są bowiem potrzebni także w innych przestrzeniach niż branża budowlana. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że tam także generalny wykonawca się pojawia. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy firmy deweloperskie potrafią realizować kilka projektów jednocześnie. Niejako wyklarowało się już główne zadanie, przed którym stoi wykonawca. O jakie zlecenie dokładnie chodzi?

Zadania generalnego wykonawcy

Główne zadanie wykonawcy polega na wykonywaniu zadań zleconych przez inwestora czy firmę nadrzędną. Jednak tak naprawdę nie wiadomo, co w skład wspomnianych zleceń wchodzi. Okazuje się, że w dużej mierze mowa o wykonaniu robót budowlanych lub remontowych. Coraz częściej bywa jednak tak, że zaufani wykonawcy generalni realizują projekt zupełnie od podstaw. Takie sytuacje mają jednak miejsce wyłącznie wtedy, gdy firma deweloperska zna umiejętności określonej firmy. Wydaje się bowiem, że w tej branży na ryzykowaniu polegać nie można. Nierzadko bywa z kolei tak, że generalni wykonawcy zajmują się wyłącznie pracami instalacyjnymi. Mogą to być zadania realizowane w kontekście budowy, ale czasami instalacje dotyczą innych elementów. Na przykład wspomnianych branż energetycznej i chemicznej.

Umowa pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem

Dokument podpisywany przed rozpoczęciem wykonawstwa generalnego stanowi najważniejszy punkt współpracy między inwestorem a wybraną przez niego spółką. Na podstawie umowy określa się bowiem wszystkie aspekty obowiązków oraz praw obu stron, dzięki czemu w wyniku nieprzewidzianych sytuacji każda firma będzie chroniona prawem. Najważniejszymi aspektami poruszonymi w umowie są: czas realizacji oraz kwestia zapłaty za wykonaną usługę. W przypadku czasu zakończenia pracy w dokumencie powinna znajdować się klauzula o nieprzewidzianych sytuacjach, w których spóźnienie będzie usprawiedliwione i nie pociągnie za sobą negatywnych dla generalnego wykonawcy skutków.

Wydaje się, że obecność generalnego wykonawcy na rynku jak najbardziej jest dzisiaj potrzebna. Świadczy o tym przynajmniej kilka czynników. Z pewnością największym echem działalność wykonawców odbija się w branży budowlanej, ponieważ inwestorzy pracujący nad kilkoma projektami dzięki pomocy generalnych wykonawców mogą zdziałać więcej. Nieruchomości każdego rodzaju przy współpracy dewelopera z firmą będącą generalnym wykonawcą powstają prężniej, szybciej i solidniej. Z pewnością przyszłość tego rodzaju relacji buduje się na tym tle wyjątkowo klarownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *